Bukové dřevo na uzení
Bukové dřevo je oblíbenou volbou pro uzení masa a jiných potravin pro svou jemnou, lehce nasládlou vůni a vysoký tepelný výkon. V naší zeměpisné šířce je lehce dostupné a ve srovnání s jinými druhy dřeva na uzení je dostupné i cenově.
Jaké maso na uzení
Při použití k uzení produkuje bukové dřevo tenký modrý kouř, který dodává jemnou chuť připravovanému jídlu. Díky tomu se jedná o všestranné dřevo, které lze použít pro širokou škálu masa, od drůbežího, vepřového až po hovězí, jehněčí či zvěřinu. Udit můžete také ryby, sýr, klobásky nebo vejce natvrdo.
Které části masa udit?
Z vepřového masa je klasikou bůček, jelikož tuk je nositelem chuti a bůček jej obsahuje nejvíce. Udit však můžete také kýtu, žebra či vepřovou plec. Hovězí se používá na uzení zřídka, když už, udí se zadní kýta. Ze zvěřiny se udí zejména zadní kýta, přední část hřbetu, pečeně nebo kotleta. Z telecího či jehněčího udíme obvykle zadní kýtu.
Maso by mělo mít pravidelný tvar. Odkrojte tenké výčnělky, které by během uzení mohly vyschnout anebo se spálit. Kousky masa pravidelného tvaru se vyudí stejně a budou na řezu také stejně probarvené.
Nejlepší ryby na uzení
Výtečně chutnají mořské ryby, jako jsou losos, makrela, nebo sleď. Ze sladkovodních ryb z našich českých vod jsou samozřejmě oblíbení pstruzi, kapři, nebo také líni. Udit lze ryby celé, filety i podkovy. Vybírejte raději tučnější druhy ryb, které během uzení příliš nevyschnou a maso zůstane šťavnaté.
Kromě chuťového profilu je bukové dřevo známé také vysokým tepelným výkonem. Je proto nutné sledovat stálou teplotu a případně ji regulovat. Umožní vám to však v závěru udit teplejším kouřem, což je důležité pro dosažení křupavého povrchu masa.
Jaké dřevo je ještě vhodné na uzení?
Výslednou chuť uzeného masa vždy ovlivňuje druh a kvalita dřeva, na kterém se udí. Další dřeviny, které se k uzení používají jsou
dub, jasan, olše, bříza, akát a javor. Z ovocných stromů jsou velmi oblíbené
švestka, třešeň nebo
jabloň.
Dřevo, které do udírny nepatří
Rozhodně tam nepatří vlhké nebo dokonce mokré dřevo. Dehet, který vzniká jeho hořením znehodnocuje maso i udírnu. Dřevo má být jednoduše suché. Ze dřeva odstraňte kůru. Dbejte na to, aby nebylo shnilé, chemicky ošetřené či snad natřené. Také tam nepatří jehličnaté dřevo (smrk, borovice, modřín), obsahuje totiž pryskyřici a její hoření kazí vůni masa a dává mu nahořklou chuť. Výjimkou u jehličnatého dřeva je pouze jalovec, který naopak chuť i vůni uzeného masa příjemně zpestří.
Bukové dřevo na uzení - prodej
Celkově je bukové dřevo skvělou volbou pro uzení, protože má jemnou chuť, vysokou výhřevnost a je univerzální. Pro změnu chuti jej doplňte při uzení jinými dřevinami. Poměr volte 90 % buku a zbylých 10 % třeba olší, jasanem, břízou nebo javorem. Ať udíte kus bůčku, pštrosa nebo rybu, bukové dřevo vám může pomoci dosáhnout lahodných, kouřových výsledků.