Úvod Novinky Jak ušetřit na topení? Nejlevněji Vás vyjde dřevo...

Jak ušetřit na topení? Nejlevněji Vás vyjde dřevo...

16.04.2014 08:00

Jak ušetřit na topení? Nejlevněji Vás vyjde dřevo...

Náklady na vytápění se můžou v každé domácnosti lišit o více než 100 %. Záleží nejen na druhu energie, zateplení domu, ale i zvoleném způsobu vytápění. Jak topit a čím, abyste ušetřili?

Jednou z nejčastějších chyb v domácnostech je přetápění. Teplota vyšší o každý jeden stupeň přináší nárůst nákladů na vytápění o 6 až 7 %. Pro každou místnost je vhodná jiná teplota. V obytných místnostech se pohybuje mezi 20° a 22°. Kuchyně nebo chodby mohou mít nižší teplotu. Nejvyšší teplotu je optimální mít v koupelně, ale jen v době, kdy je nejvíce využita. Naopak v ložnici ke spánku by teplota neměla přesáhnout 18°.

Další častá chyba je nevhodné větrání. Příliš krátké větrání, nebo žádné větrání přináší do místností vlhkost a plísně. Dlouhé větrání ochladí vyhřáté zdi a je potřeba spotřebovat velké množství energie na jejich opětovné vyhřátí. Proto je dobré otevřít okna tak, abychom během 10 minut vyvětrali vydýchaný vzduch a vlhkost a zdi zůstali teplé.

Volte nejlevnější způsob vytápění

V naší zeměpisné šíři existuje asi 12 způsobů vytápění. Pokud se zaměříme na ty nejrozšířenější, vychází jako nejvýhodnější materiál k topení palivové dřevo. Roční náklady pro rodinný dům jsou u topení dřevem v průměru 17 tisíc. Dalším nejlevnějším palivem je uhlí, které vyjde v průměru na 20 tisíc. Topení peletami vyjde zhruba na 22 tisíc korun a topit zemním plynem by modelový dům stálo asi 28 tisíc korun.

Ceny elektřiny se hodně liší. Zatímco při výtopu tepelným čerpadlem se rodinný dům vejde do 20 tisíc, u akumulačních kamen přesáhne roční spotřeba elektřiny cenu 42 tisíc. A ten, kdo by chtěl topit přímotopem, si musí připravit téměř 50 tisíc korun. 

Při výběru topné jednotky vždy dbejte na způsob zateplení rodinného domu a velikost vytápěné plochy. Nikdy nekupujte topnou jednotku s vyšším výkonem v domnění, že uděláte dobře. Kvůli udržení životnosti takového kotle, byste museli držet vyšší výkon, než Váš dům potřebuje a tím ho přetápěli. Tím rozhodně neušetříte.

V případě, že vlastníte kotel na tuhá paliva, vyberte si z naší široké nabídky palivové dříví, dřevěné a uhelné brikety či hnědé uhlí z kvalitních bílinských dolů za skvělé ceny.

Kontaktujte nás

PALIVA ZDEMAR s.r.o.
Smetanova 683
403 17 CHABAŘOVICEMobil: +420 607 001 053
Telefon: +420 475 309 914
E-mail: paliva@palivazdemar.cz

Otevírací doba:
PO - PÁ   7:00 - 16:00 hodin
Polední pauza: 11:30 - 12:00


Další prodejní místa:
ACER-C.S., s.r.o.
Stavebniny Černý s.r.o.
Stavebniny u Jarina s.r.o.